Nasze wieloletnie doświadczenia pozwalają na diagnozowanie kompleksowo dolegliwości pacjentów i ustalanie indywidualnego planu leczenia. Najczęstszym wskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia zęba jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, które się nie wycofało (parodontitis apicalis). Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych jest reakcją organizmu na bakterie obecne w kanale korzeniowym.
Wskazania, w których stosujemy resekcje korzenia to:
Przy wąskich i zwapnionych, bądź zarośniętych kanałach oraz drobnych i rozgałęzionych kanałach bocznych opracowanie kanałów korzeniowych może być utrudnione lub niemożliwe. W najwęższych miejscach, do których nie można dotrzeć nawet najcieńszymi narzędziami endodontycznymi, pozostaną bakterie.
Po wycięciu okienka w błonie śluzowej i odsłonięciu kości nad wierzchołkiem danego korzenia usuwa się kość i wierzchołek korzenia oraz tkanki dotknięte zapaleniem. Następnie kanał korzeniowy zostaje szczelnie zamknięty odpowiednimi materiałami od strony korony zęba lub od strony wierzchołka korzenia. Pozostałą część zęba wykorzystujemy do jego odbudowy protetycznej i estetycznej.